Programy szpiegowskie a monitoring aktywności. Jakie są główne różnice?

11.02.2019

Programy monitoringu komputera bardzo często mylone są z oprogramowaniem szpiegowskim, które ma negatywne konotacje. Tymczasem te dwa rodzaje narzędzi znacznie różnią się od siebie. Na jakie różnice warto zwrócić uwagę?

Programy szpiegowskie

Dzisiejszy rynek programów szpiegowskich na komputery i urządzenia mobilne jest bardzo dobrze rozwinięty. Powstają zarówno narzędzia, które w łatwy sposób mogą szpiegować naszą aktywność w internecie, jak i oprogramowania antyszpiegowskie, zabezpieczające nas przed takimi zagrożeniami. Niemniej jednak wiele osób nie dba o swoje bezpieczeństwo w sieci lub traktuje je po macoszemu, a to sprawia, że programy szpiegowskie na komputer i telefon mają ułatwione zadanie.

W świadomości społecznej program szpiegowski budzi negatywne skojarzenia z hakerami i próbami wyłudzenia bądź kradzieży danych. Warto jednak mieć na uwadze, że programy śledzące aktywność nie zawsze są oprogramowaniem szpiegującym, mającym narazić nas na problemy.

Monitoring aktywności

Jednym z przykładów jest program do monitorowania aktywności. Rozbudowane funkcjonalności monitoringu komputerów nie pokrywają się z funkcjami programów szpiegowskich, niemniej jednak mogą być z pozoru podobne. Mowa między innymi o śledzeniu odwiedzanych stron internetowych oraz innych aktywności online.

Monitoring aktywności wykorzystywany jest przede wszystkim w firmach. Im większe przedsiębiorstwo, tym zarządzanie i kontrola pracowników jest trudniejszym zadaniem. Program do monitorowania aktywności ma za zadanie ułatwić optymalizację wydajności w pracy.

Cel wykorzystywania

Główną różnicą jest cel wykorzystywania obu programów. Z jednej strony mamy programy szpiegujące, które mają za zadanie śledzić aktywność użytkowników w internecie, zbierać o nich dane, dzięki czemu inne osoby mogą wykorzystać tę wiedzę w sposób nieetyczny. Z drugiej strony mamy program monitorujący aktywność na komputerze, którego podstawowymi funkcjonalnościami są m.in. analiza czasu pracy, logowanie użycia aplikacji czy blokowanie niepożądanych stron internetowych.

Warto także podkreślić, że programy szpiegowskie zorientowane są na śledzenie osoby (użytkownika) i działanie na jego niekorzyść przez pozyskiwanie wrażliwych danych, podczas gdy programy monitorujące nastawione są tylko na kontrolę komputera.

Nie powinniśmy zatem z góry zakładać, że każde oprogramowanie śledzące aktywność na komputerze jest potencjalnie niebezpieczne. Program monitorujący nie jest programem szpiegowskim – istnieje wiele różnic dotyczących przede wszystkim celu wykorzystywania takich narzędzi. Dodatkowo żadna osoba oprócz właściciela komputera nie ma dostępu do prywatnych danych użytkowników, którzy korzystają z narzędzi śledzenia aktywności na komputerze.

Jeżeli chcecie skorzystać z monitoringu komputera, zapraszamy do zapoznania się z KeyTurionem – naszym najnowszym oprogramowaniem śledzącym aktywność na komputerze. Funkcjonalności narzędzia obejmują m.in. powiadomienia o niepożądanej aktywności, kontrolę przeglądania internetu czy cykliczne wykonywanie zrzutów ekranu. Więcej informacji dostępnych jest w zakładce „Produkt”.

Ostatnie wpisy