Monitorowanie komputera pracownika

23.05.2019

W Polsce monitorowanie komputerów służbowych staje się coraz powszechniejsze, dlatego też warto dokładnie mu się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy rzetelna kontrola jest legalna i jak skorzystać z monitoringu.

Dlaczego warto postawić na monitoring komputera?

Monitorowanie komputera pracownika to doskonały sposób, aby nie tylko sprawdzić wydajność poszczególnych pracowników, ale również zabezpieczyć stanowiska komputerowe przed działaniem szkodliwych programów. Dzięki programom monitorującym przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się także, z których programów korzystają najczęściej ich pracownicy, a z którego oprogramowania można całkowicie zrezygnować. Warto wspomnieć także i o tym, że nowoczesne programy monitorujące pozwalają na zablokowanie niektórych działań i programów. Najbardziej zaawansowane programy umożliwiają nawet monitorowanie, autoryzację i monitorowanie dysków USB. Jest to naprawdę bardzo przydatny i funkcjonalny mechanizm ochrony poufnych danych. Na rynku niestety jest bardzo wiele firm, które nie zawsze prowadzą zdrową rywalizację, dlatego też warto postawić na rzetelny monitoring komputera pracownika, dzięki któremu będzie można zabezpieczyć się przed niezdrowymi praktykami.

Czy monitorowanie komputera pracownika jest legalne?

Monitoring komputera służbowego jest jak najbardziej legalny, ale pamiętać należy o tym, aby korzystać z odpowiedniego programu do śledzenia komputera. Oprogramowanie monitorujące musi być zgodne nie tylko w polskim prawem, ale również z prawem unijnym. Warto wziąć pod uwagę również najnowsze Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które dotyczy gromadzenia i przetwarzania danych osobowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wysokich grzywn, warto postawić na programy do monitoringu, które są zgodne z RODO.

Jak skutecznie monitorować komputery?

Jeżeli chodzi o monitorowanie komputera pracownika, to kluczem do sukcesu jest tak naprawdę wybranie odpowiedniego programu i wdrożenie go. Na rynku dostępne są nie tylko darmowe, ale również płatne aplikacje do monitorowania, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Godne uwagi są nie tylko programy, dzięki którym można śledzić wybrane komputery, ale również aplikacje, które umożliwiają monitorowanie firmowej sieci. Dzięki takim programom, administrator firmowej sieci, może na bieżąco monitorować przepływ danych pomiędzy wszystkimi komputerami.

O czym należy pamiętać?

Firmy, które chcą zainstalować programy do monitorowania powinny pamiętać, aby uprzedzić wcześniej o tym zdarzeniu swoich pracowników. Warto zadbać także i o to, aby każdy z pracowników został poinformowany o tym, że komputer na którym pracuje jest monitorowany przez odpowiednie narzędzie. Dodatkowa informacja o monitoringu komputerów powinna znaleźć się również w regulaminie pracy. Monitoring komputera pracownika jest doskonałym wyborem nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również dla niewielkich przedsiębiorców. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że zgodnie z prawem, pracodawcy nie mogą używać programów do monitorowania komputerów w celu pozyskania wrażliwych i poufnych danych na temat swoich pracowników.

Ostatnie wpisy